Clip Studio Paint: найкращий інструмент для художника-коміксиста на думку Ігоря Лободи
У будь-якій роботі головне не інструмент, а сама людина. Звичайно, проте дарма заперечувати й поняття зручного та універсального інструмента, який спростить та прискорить роботу майстра. То ж яким додатком повинен озброїтися художник коміксів? З цим питанням ми звернулися до нашого доброго знайомого, професійного коміксиста Ігоря Лободи.
— Як давно займаєшся коміксами?
— Самі комікси, звичайно ж, любив з дитинства, але професійно, за грошики, я став малювати десь на третьому курсі архітектурного. Трохи пізніше хобі перетворилося на професію і стало приносити основний прибуток. Коротше кажучи, комікси і все, що з ними пов’язано, я малюю вже років дванадцять. Зараз, паралельно з малюванням, викладаю цифровий малюнок і курс з малювання коміксів і розкадровки в київській школі ArtCraft.
— Коли і чому почав малювати в Clip Studio Paint Pro?
— Одразу зауважу, що її не називають з приставкою Pro, тому що між версіями Pro і Ex мало відмінностей. Це як називати повністю Adobe Photoshop CC 2018, Adobe Photoshop CC 2019 і так далі. Зазвичай — просто Clip Studio.
Дізнався я про Clip Studio ще за часів Manga Studio, коли прога була чисто японською, але в ній вже примудрялися малювати новатори західної комікс-індустрії. Кілька років потому Clip Studio випустили англійською — тоді й почав частіше зустрічати скріншоти з неї в Instagram і на Tumblr у моїх улюблених художників. Коли працював в офісі Bubble Comics, хлопці зі студії познайомили мене з «Кліпом» ближче. Малюю в цій прозі вже років сім, виходить.

який наразі є його основним інструментом у роботі над новими коміксами
— Яку першу роботу ти намалював у Clip Studio?
— Що малював там перше, навіть і не згадаю вже, але завжди вражав потенціал цього софту.
— Що сподобалося, які особливості, круті фішки? Назви основні плюси програми, які ти знайшов для себе.
— Clip Studio в порівнянні, скажімо, з Photoshop, більш приязна до слабких машин. Програма має величезну кількість прихованих функцій і багато чого вміє, від згладження ліній (де можна одразу виставити під себе жорсткість і рівень автодоведення) до змішування фарб і імітування живих матеріалів (акварелі, масла, пастелі, тощо). У Clip Studio можна створювати анімацію, патерни і навіть трохи взаємодіяти з 3D. Усі ці функції там з’явилися набагато раніше, ніж у тому ж «Шопі», і споживають (за відчуттями) в рази менше ресурсів комп’ютера.
Вражає величезна кількість готових шаблонів, серед яких — пози для персонажів різної статі й конституції, візерунки і штриховки, замальовки вже готових елементів оточення і безліч напрямних для створення перспективи складних об’єктів.
За рахунок своєї мобільності (а прога є навіть на iPhone) Clip Studio універсальна як для стаціонарних художників, так і для художників «в русі». Відмінною рисою так само є величезна онлайн-бібліотека готових елементів (патерни, пензлі, пози) на офіційному сайті — всі тамтешні ресурси викладають самі художники, новачки і популярні мангаки.
— Що в роботі з програмою здалося тобі незручним? Назви мінуси програми, якщо такі є.
— У Clip Studio, при всьому її величезному потенціалі та кількості допоміжних інструментів, є один невеликий недолік — інтерфейс. Запускаючи цей додаток вперше, новачків часто мучить питання: «А куди тицяти?». Інтуїтивно, звичайно; ті, хто вже знайомий з пакетом Adobe або Sai, оразу розберуть, що до чого, — але зовсім новачкам у спілкуванні з технікою я би радив запастися теплим чаєм з ромашкою і величезною кількістю уроків на Ютубі. На російськомовних ресурсах про Clip Studio немає зовсім нічого корисного, тому на Ютубі дивимося американців і, звичайно ж, японців.
— У чому перевага Clip Studio, в порівнянні з іншими програмами (Photoshop, Illustrator, Paint Tool Sai)?
— У Clip Studio можна створити ілюстрацію абсолютно будь-якої складності, під публікацію в Інтернеті або для друку. Та не важливо, живопис чи графіка, концепти для ігор або комікси — кількість ефектів для прискорення роботи вражає з перших хвилин знайомства. Але саме для художників коміксів і мангак в Clip Studio знайдеться додаткові засоби: зручні напрямні для створення розкадрувань, можливість зберігати сторінки не окремими файлами, а відразу проектом (набридло працювати на одній сторінці — перейшли на іншу). А спробувавши всю функціональність Clip Studio Paint Pro, раджу заглянути в можливості EX-версії, де ще більше варіантів по роботі з проектами та автоматизовано роботу з перекриттям зображень скрінтонамі (це дозволяє імітувати малюнок за фотографією, якщо, скажімо, вам за пару годин потрібно намалювати в кадрі дуже складний фон поверх 3D-надрібку).
★ ★ ★
До речі, усі власники новеньких перових планшетів Intuos та перових дисплеїв One отримують творчий додаток Clip Studio Paint Pro безкоштовно: для Intuos на два роки, а для One на перші шість місяців користування — з продовженням за передплатою. Посилання на завантаження додатку та оформлення безкоштовного користування ви знайдете в своєму особистому кабінеті на Wacom.com.